Gergye Krisztián

Koreográfus

rendezõ, koreográfus, kortárs táncos, színész

2001 óta készít önálló koreográfiákat, eleinte projekt-jelleggel, késõbb állandó alkotótársakkal, és saját társulata tagjaival (Gergye Krisztián Társulata).
1999 óta Ágens kortárs operaénekesnõ állandó alkotótársa.
1999-2002-ig táncosként szoros együttmûködés fûzte Csabai Attila KompMánia nevû együtteséhez, majd
2002-2004-ig a Frenák Pál Társulathoz.
2006-tól a Közép-Európa Táncszínházzal közösen hozza létre produkciói egy részét.
2007/08-as évadban a Bárka Színház társulatának tagja, ahol koreografál és színészként is közremûködik elõadásokban.
2008 szeptemberétõl a Nemzeti Színház társulatának tagja.
Darabjait számos fesztiváldíjjal jutalmazták, õ maga 2008-ban az Évad Legjobb Alkotója díját, 2009-ben pedig Harangozó-díjat kapott.
Önálló elõadásai mellett performanszokat, tér-specifikus elõadásokat készít kiállítás-megnyitókra, fesztiválokra.
2009-tõl a Közép-Európa Táncszínház mûvészeti tanácsadójaként is dolgozik.

Saját produkciók

2011. Shakespeare mesék – Közép-Európa Táncszínház, alkotótársak Vlad’ka Malá, Tárnok Marica (Bethlen Kortárs Táncműhely)
2011. Trilógia Maraton – I. trilógia: Feltépett múlt
Passió Reversible (Kõszeg) 2011. július 27.
Áldozat (Pannonhalma, Arcus Temporum Feszivál) 2011. augusztus 26.
Csendélet zajjal (Szépmûvészeti Múzeum, a Nyolcak c. kiállítás finisszázsa) 2011. szeptember 11.
Feltépett múlt – viktimológia-elõadás (MU Színház ) 2011. november 13.
2011. Viktimológia 003. 002. 001 – MU Terminál-produkció (MU Színház)
2011. Heiner Müller: Kvartett – Hommage a Hajas Tibor (Nemzeti Színház)
2010. Vihar – Közép-Európa Táncszínház, alkotótársak Hámor József, Jónás Zsuzsa, Virág Melinda (Bethlen Téri Színház)
2010. Zaccjóda – bábszínház felnõtteknek  (Sirály)
2010. Adaptáció Trikolor (MU Színház)
2010. QUARTET – ko-incidens négy táncosra (Trafó KMH)
2009. Danse Macabre – Közép-Európa Táncszínház (Bethlen Kortárs Táncműhely)
2009. Trilógia-tanulmány – Nádas Péter: Találkozás és Temetés (Bárka Színház, MU Színház, a Budapesti Õszi Fesztivállal közös produkció)
2009. Gaia – kortárs tánc-báb-színház (MU Színház)
2009. Danse Macabre – MU Terminál-produkció (MU Színház)
2008. a SZATÍR (MU Színház)
2008. MELANKÓLIA (Trafó KMH)
2008. T.E.S.T. II. (csak szólók hét férfi testre) – Gergye Krisztián Társulata és a Közép-Európa Táncszínház közös produkciója (Bethlen Kortárs Táncmûhely)
2008. Tavaszi áldozat – a kilencvenkilencperc címû kortárs triptichonból készült keresztmetszet – A Közép-Európa Táncszínház, Gergye Krisztián Társulata és a Nemzeti Táncszínház közös produkciója (MU Színház)
2007. Édes szívem, ribanc vagy – Elsõ prózai színházi rendezése, a Budapesti Õszi Fesztivál keretében, Ágens: Kúrós versek címû darabjából készült õsbemutatóként. (Bárka Színház Stúdió)
2007. Zyklon-b – A darab felújítása a Közép-Európa Táncszínházzal (Bethlen Kortárs Táncmûhely)
2007. T.E.S.T. (csak szólók hét nõi testre) – Gergye Krisztián Társulata, a Közép-Európa Táncszínház és a MU Színház és közös produkciója (MU Színház)
2007. kilencvenkilencperc – A Közép-Európa Táncszínház, Gergye Krisztián Társulata és a Nemzeti Táncszínház közös produkciója (Nemzeti Táncszínház Nagyszínpad)
2006. egonegonegon (Bethlen Kortárs Táncmûhely)
2006. Zyklon-b – MU Terminál-produkció (MU Színház)
2006. mindenhol jó, de legjobb a paradicsomban (Thália Színház, ATP Projekt)
2005. 7 – MU PORTRÉ, egyhetes összmûvészeti montázskoreográfia (MU Színház)
2005. Egoist? (Nemzeti Táncszínház, Fülöp Viktor Gála)
2005. a Szatír – La Dámé á la Licorne (Trafó KMH, Pólusok Est)
2004. gk – Önkontroll Est (Szkéné Színház)
2004. KÍNOS – A Budapesti Õszi Fesztivál keretében (MU Színház)
2004. Testinstallációk a holocaustról (Mûcsarnok)
2004. BoSCH Szólók (Millenáris Teátrum)
2004. BoSCH Szóló I. (MU Színház)
2003. Barbara L. – A Budapesti Õszi Fesztivál keretében (Thália színház Új Stúdió)
2002. Kontrapunktum – Az Új Dimenzió Zenei Mûhellyel közös produkció (Millenáris Teátrum)
2002. a Halál és a Lányka (Szkéné Színház)
2001. E.SCH EROTO (Trafó KMH. Inspiráció Est.)
2001. A JEL (Merlin Színház és Trafó KMH.)

Alkalmazott koreográfus prózai színházi produkciókban
2011. Az ember tragédiája, Nemzeti Színház / rendezõ: Alföldi Róbert
2011. Nyáron, este fél tizenegykor, Trafó KMH / rendezõ: Vörös Róbert
2010. Három nõvér, Nemzeti Színház / rendezõ: Andrei Serban
2010. Mein Kampf, Nemzeti Színház / rendezõ: Rába Roland
2009. Orfeusz alászáll, Nemzeti Színház / rendezõ: Sopsits Árpád
2009. János Vitéz, Nemzeti Színház / rendezõ: Alföldi Róbert
2008. Oresztész, Nemzeti Színház / rendezõ: Alföldi Róbert
2007. Ahogy tesszük 2007, Bárka Színház / rendezõ: Alföldi Róbert (színészként is)
2006. Szentivánéji álom, Bárka Színház / rendezõ: Alföldi Róbert (színészként is)
2006. Az ifjúság édes madara, Budapesti Kamaraszínház / rendezõ: Léner András
2006. Csongor és Tünde, Nemzeti Színház: / rendezõ: Valló Péter
2005. Turandot, Új Színház / rendezõ: Forgács Péter

Koreográfiák, alkotótársi közremûködések más társulatokkal
2010. Por-hüvely – ruhaperformance, Természetes Vészek Kollektíva – Szûcs Edit, Trafó KMH
2009. Fátum – Ágens és Társulata, MU Színház
2009. Bõr-hártya – ruhaperformance, Szûcs Edit, Trafó KMH
2009. Vér-reflex – Árvai György és a Természetes Vészek Kollektíva, MU Színház
2008. IRA /Düh/ – Ágens és Társulata, MU Színház
2007. Deus Tardat – Ágens és Társulata, Debrecen, MODEM és Budapest, ATP
2006. PRE-ACTIO – Árvai György és a Természetes Vészek Kollektíva, Trafó KMH
2006. Plasztik Fantasztik Bombasztik – TABU – Ágens és Társulata, MU Színház, Budapesti Õszi Fesztivál
2006. Aqua Toffana – Kortárs Mozart-opera – Ágens és Társulata, MÜPA Fesztivál Színház, Budapesti Tavaszi Fesztivál
2005. ULIXES – Ágens és Társulata, Trafó KMH
2005. Maldoror Énekei – Finita la Commedia, Artus Stúdió
2005. Páratok – ruhaperformance, Szûcs Edit, MU Színház
2005. Gentle birth – Szakács Ajtony Csaba kisoperája, Trafó KMH, Making New Waves Fesztivál
2004. Purcell Piknolepszia – Ágens és Társulata, Millenáris Teátrum
2003. Harlekin – Klenyán Csaba klarinét estje, Merlin Színház, Budapesti Õszi Fesztivál
2003. Válságszilánkok – Andaxínház, MU Színház
2003. TRISEX, Marburg Waggonhalle
2003. Atlantisz – Atlantisz Társulat, Nemzeti Színház
2002. Tenebrae – Ágens és Gergye Krisztián közös produkciója, Trafó KMH
2002. Korájtá – Ágens és a KompMánia Társulat, Szkéné Színház
1999. Átjárók – Ágens és a KompMánia Társulat, Szkéné Színház

Táncosként, színészként közremûködött
2011. Nyáron, este fél tizenegykor – rendezõ: Vörös Róbert, Trafó KMH
2009. Káosz (felújítás) – Frenák Pál Társulat, Trafó KMH
2009. Tennessee Williams: Orfeusz alászáll – Rendezõ: Sopsits Árpád, Nemzeti Színház
2009. Botho Strauss: A park – Rendezõ: Alföldi Róbert, Nemzeti Színház
2008. Hrabal: Vasárnap nem temetünk – Rendezõ: Mezei Kinga, Bárka Színház
2007. CORP! – Koreográfus: Z.Ádám, MU Színház
2006. Bánk Bán – Rendezõ: Szikora János, koreográfus: Duda Éva, Szegedi Szabadtéri Fesztivál
2006. Zen-Erotika – Kárászy Szilvia zongoraestje, Mûvészetek Palotája Hangversenyterem
2006. Három bibliai történet, Charpentier kisoperák – Rendezõ: Alföldi Róbert, Thália Színház, Budapesti Tavaszi Fesztivál, magyarországi bemutató
2005. Három bibliai történet, Charpentier kisoperák – Rendezõ: Alföldi Róbert, Versailles Kápolna
2005. Maldoror Énekei – Finita la Commedia, Artus Stúdió
2005. Gaspard de la nuit – Koreográfus: Juhász Kata, MU Színház
2005. Púder – Koreográfus: Duda Éva, Operett Színház Stúdió
2004. Csajok, Frenák Pál Társulat, Trafó KMH.
2004. Bál – Bozsik Yvette Társulat
2003. Ingrata Persona – koreográfus: batarita, Szkéné Színház
2003. Gördeszkák – Frenák Pál Társulat, franciaországi turné
2003. Blue Spring – Frenák Pál Társulat, Trafó KMH
2003. Varangyok – Rendezõ: Tana Kovács Ágnes, Szkéné Színház
2002. /Verziók – Kompmánia Társulat, Trafó KMH
2002. Zsigervirág – Koreográfus: batarita, MU Színház
2002. Lakoma – Frenák Pál Társulat, Franciaország
2002. Káosz – Frenák Pál Társulat, Trafó KMH
2002. Zöld Sárga – KompMánia Társulat, Szkéné Színház
2002. Erosz Thanatosz – Dream Team Társulat, Nemzeti Táncszínház Refektórium
2001. Cyber Gésák – KompMánia Társulat, Szkéné Színház
2001. Kék Vörös – KompMánia Társulat, Szkéné Színház
2000. Homo non est – KompMánia Társulat, Szkéné Színház
1999. Romance – KompMánia Társulat, Szkéné Színház

Fesztiváljelenlét
2011. dunaPart2 – Kortárs Elõadómûvészeti Platform: A Szatír
2010. XVI. Alternatív Színházi Szemle: Trilógia-tanulmány: Nádas Péter: Találkozás és Temetés
2010. Szeged, ALTERRA: Danse Macabre
2010. III. Ördögkatlan Fesztivál: Danse Macabre
2010. Kõszeg, Várszínház, nyári játékok: Gaia
2010. Gyõr, Magyar Táncfesztivál: A Szatír
2010. IV. Nemzetközi Monotánc Fesztivál: E. Sch. Eroto
2009. Kortárs Drámafesztivál: Trilógia-tanulmány: Nádas Péter: Találkozás és Temetés
2009. Bárka Fesztivál: Trilógia-tanulmány: Nádas Péter: Találkozás és Temetés
2009. Budapesti Õszi Fesztivál: Trilógia-tanulmány: Nádas Péter: Találkozás és Temetés
2009. Debrecen, XV. Alternatív Színházi Szemle: A Szatír
2007. Sziget Fesztivál: Mindenhol jó, de legjobb a Paradicsomban
2009. Kõszeg, Várszínház, nyári játékok: A Szatír
2009. Szeged, ALTERRA: A Szatír
2008. dunaPart platform: T.E.S.T.
2008. Debrecen, XIV. Alternatív Színházi Szemle: Melankólia
2008. Gyõri Magyar Táncfesztivál: T.E.S.T. és T.E.S.T. II.
2008. III. Nemzetközi Monotánc Fesztivál: T.E.S.T. és T.E.S.T. II.
2008. POSZT: Pre Actio
2008. Alternatív Thália Projekt III.: Deus Tardat
2007. Budapesti Õszi Fesztivál: Édes szívem, ribanc vagy
2007. Ausztria, Bécs, Mitteleuropäisches Theaterkarussel, Theater Brett: egonegonegon
2007. Sziget Fesztivál, Színház és Tánc Sátor: T.E.S.T.
2007. Kõszeg, Várszínház, nyári játékok: Mindenhol jó, de legjobb a Paradicsomban
2007. Szeged, SZASZSZ XIII. Alternatív Színházi Szemle: T.E.S.T.
2007. Portugália, Palmela, FIAR Nemzetközi Utcaszínházi Fesztivál: Androsz&Gyné
2007. I. Gyõri Táncbiennálé: egonegonegon
2007. POSZT: Szentivánéji Álom
2007. Veszprém, A Tánc Fesztiválja: kilencvenkilencperc
2007. Alternatív Thália Projekt II.: egonegonegon
2006. II. Monotánc Fesztivál, Dunaújváros: egonegonegon
2006. Gyõr, Könyvszalon, Vaskakas Bábszínház: E. SCH EROTO
2006. Egyiptom, Kairó, Nemzetközi Kísérleti Színházi Fesztivál: Juhász Kata: Gaspard de la Nuit
2006. Sziget Fesztivál, Szellem(vasút) Sátor: egonegonegon (munkabemutató)
2006. Esztergomi Szabadtéri Estek a Várban: E. SCH EROTO
2006. Szeged, SZASZSZ XII. Alternatív Színházi Szemle: mindenhol jó, de legjobb a paradicsomban
2006. Gyõri Magyar Táncfesztivál Showcase programja: E.SCH EROTO
2006. Veszprém, A Tánc Fesztiválja: Zyklon-b
2006. Pécsi Tavaszi Fesztivál: Ágens: Aqua Toffana
2006. Budapesti Tavaszi Fesztivál, MÜPA: Ágens: Aqua Toffana
2006. Alternatív Thália Projekt I.: mindenhol jó, de legjobb a paradicsomban
2005. Pannonhalmi Kortárs Mûvészeti Fesztivál: Dante Isteni Színjáték – részlet
2005. Sziget Fesztivál, Színház és Tánc Sátor: a Szatír – La Dámé á la Licorne
2005. Veszprém, A Tánc Fesztiválja: Barbara L.
2004. Budapesti Õszi Fesztivál: Kínos
2004. Sziget Fesztivál, Ágens: Purcell Piknolepszia / Jávai Tánc / B.SCH Improvizáció / Frenák Pál Társulat: Káosz
2004. Szeged, SZASZSZ X. Alternatív Színházi Szemle: Barbara L. / Ágens: Purcell Piknolepszia
2003. Szeged, SZASZSZ IX. Alternatív Színházi Szemle: Tenebrae
2003. Veszprém, A Tánc Fesztiválja: Kontrapunktum / Frenák Pál Társulat: Gördeszkák / Cyber Gésák
2003. Budapesti Õszi Fesztivál: Barbara L.

Színházon kívüli események, performanszok
2009. Modem, Messiások: Apokrif Ikonosztáz (Debrecen) – performansz 4 alkalommal
2008. Szépmûvészeti Múzeum: Ozirisz – test-rekonstrukció
2007. Platán Galéria: „átmeneti rítus – fehér”
2007. Sirály, Tûzraktér Fesztivál: Éjfélkor a napba nézni
2006. Platán Galéria: APOKRYF – Gémes Péter kiállítás-záró projekt
2006. Platán Galéria: Önáldozat – Self Victim kiállítás-záró projekt
2006. Székesfehérvár, Könyvmúzeum: TEST-KÖNYV
2006. LUMU Ludwig Múzeum, Mûvészetek Palotája: Éjfélkor a napba nézni
2005. Szépmûvészeti Múzeum: ABAKANON
2004. Mûcsarnok: Kóbor

Díjak
2010. Imre Zoltán-díj
2009. A Szatír címû elõadás szereplõje, Tárnok Marica „Díj-onysos”-t kap a XV. Debreceni Alternatív Színházi Szemlén
2009. Harangozó-díj
2008. A Melankólia címû elõadás díjat kap „az elõadás nagy ívû zenei összeállításáért és kivitelezéséért, és a zene kiváló táncdramaturgiai alkalmazásáért” a XIV. Debreceni Alternatív Színházi Szemlén
2008. A T.E.S.T. címû produkció a III. Nemzetközi Monotánc Fesztivál díját nyeri.
2008. Az Évad Legjobb Alkotója (A Magyar Táncmûvészek Szövetsége díja)
2008. A T.E.S.T. a Lábán Rudolf-díj nominált elõadása
2007. A T.E.S.T. címû produkcióval SZASZSZ XIII. Szegedi Alternatív Színházi Szemlén a Legjobb Tánctársulat Díját kapták a hét szólam összhangzatáért.
2007. A Zyklon-b a Lábán Rudolf-díj nominált elõadása
2006. A mindenhol jó, de legjobb a paradicsomban címû elõadás a SZASZSZ XII. Szegedi Alternatív Színházi Szemlén elnyeri a Legtalányosabb elõadás díját.
2005. A Barbara L. címû darab címszerepéért Zarnóczai Gizella díjat kap a Veszprémi Tánc Fesztiválján.
2004. A Barbara L. címû darab címszerepéért Zarnóczai Gizella díjat kap SZASZSZ X. Szegedi Alternatív Színházi Szemlén.
2004. Fülöp Viktor Ösztöndíj
2003. A Tenebrae címû elõadásért SZASZSZ IX. Alternatív Színházi Szemlén a Legjobb Koreográfus Díját kapja.
2003. Veszprémi Tánc Fesztiválja – Pro Futuro Díj
2002. Az E. SCH EROTO címû elõadásért a VIII. Alternatív Színházi Szemlén a Legjobb Táncos Díját kapja.

Színházon kívüli események, performanszok
2011. Szépmûvészeti Múzeum: Ozirisz – test-rekonstrukció
2010. Néprajzi Múzeum: Aranyba rejtett arcok – Aranymaszkok Ázsiából nyitóperformansz + Múzeumok Éjszakája
2009. Modem, Messiások: Apokrif Ikonosztáz (Debrecen) – performansz 4 alkalommal
2008. Szépmûvészeti Múzeum: Ozirisz – test-rekonstrukció
2007. Platán Galéria: „átmeneti rítus – fehér”
2007. Sirály, Tûzraktér Fesztivál: Éjfélkor a napba nézni
2006. Platán Galéria: APOKRYF – Gémes Péter kiállítás-záró projekt
2006. Platán Galéria: Önáldozat – Self Victim kiállítás-záró projekt
2006. Székesfehérvár, Könyvmúzeum: TEST-KÖNYV
2006. LUMU Ludwig Múzeum, Mûvészetek Palotája: Éjfélkor a napba nézni
2005. Szépmûvészeti Múzeum: ABAKANON
2004. Mûcsarnok: Kóbor

Külföld
2010. Kassa (SK) Kosicefest, Közép-Európai Színházi Fesztivál: Danse Macabre
2010. Murska Sobota (SLO) Front@ Festival: E. Sch. Eroto és részvétel a DCL (Dance Communication Laboratory) improvizációs elõadásán
2010. Dortmund (D) Theater im Depot, Scene: Ungarn in NRW: T.E.S.T.
2009. Oberwart (A) OHO, Burgenländische Tanztage: E. SCH. EROTO és részvétel a DCL (Dance Communication Laboratory) improvizációs elõadásán
2009. Stuttgart (D) 13. Nemzetközi Szóló Tánc Fesztivál: Lux-ferre
2009. Lille (FR) Lille3000 – EuropeXXL: T.E.S.T.
2008. Torino (I) Malafestival: egonegonegon
2008. Lublin (PL) International Dance and Theatre Festival: Mindenhol jó, de legjobb a paradicsomban…
2008. Bécs (A) Mitteleuropäisches Theaterkarussel, Theater Brett: T.E.S.T.
2008. London (GB) South Bank Centre, DancEUnion Fesztivál: E. SCH. EROTO
2008. Düsseldorf (D) Nemzetközi Táncvásár: egonegonegon
2007. Bécs (A) Mitteleuropäisches Theaterkarussel, Theater Brett: egonegonegon
2007. Varsó (PL) egonegonegon (a Varsói Magyar Intézet meghívására)
2007. Palmela (P), FIAR Nemzetközi Utcaszínházi Fesztivál: Androsz&Gyné
2005. Versailles (F) Kápolna: Három bibliai történet – Charpentier kisoperák, Rendezõ: Alföldi Róbert, táncosként közremûködött Gergye Krisztián
2003.Marburg (D) Waggonhalle TRISEX
2001-2007 Táncosként több társulattal lépett fel külföldön, pl. franciaországi turnék a Frenák Pál Társulattal, fesztiválszereplés Egyiptomban.